Multiple Choice
Dallavalle Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: The company does not have any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative expenses. During its first year of operations, the company produced 32,000 units and sold 31,000 units. The company's only product is sold for $238 per unit.
Assume that the company uses a variable costing system that assigns $10 of direct labor cost to each unit that is produced. The unit product cost under this costing system is:
A) $170 per unit
B) $214 per unit
C) $93 per unit
D) $103 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q12: Michelman Corporation manufactures and sells one product.
Q14: Tremble Corporation manufactures and sells one product.
Q15: Marcelin Corporation manufactures and sells one product.
Q16: Shelko Corporation manufactures and sells one product.
Q18: Leheny Corporation manufactures and sells one product.
Q19: Buckbee Corporation manufactures and sells one product.
Q21: Tremble Corporation manufactures and sells one product.
Q22: Dattilio Corporation manufactures and sells one product.
Q68: Nurre Corporation manufactures and sells one product.
Q255: Drucker Corporation manufactures and sells one product.