Multiple Choice
Labadie Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: The company does not have any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative expenses. During its first year of operations, the company produced 25,000 units and sold 22,000 units. The company's only product is sold for $251 per unit.
Assume that the company uses a variable costing system that assigns $23 of direct labor cost to each unit that is produced. The unit product cost under this costing system is:
A) $181 per unit
B) $117 per unit
C) $94 per unit
D) $215 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: Stubenrauch Corporation manufactures and sells one product.
Q2: Marcelin Corporation manufactures and sells one product.
Q4: Guillaume Corporation manufactures and sells one product.
Q5: Woodall Corporation manufactures and sells one product.
Q6: Dallavalle Corporation manufactures and sells one product.
Q7: Grandin Corporation manufactures and sells one product.
Q8: Dallavalle Corporation manufactures and sells one product.
Q9: Dallavalle Corporation manufactures and sells one product.
Q10: Tremble Corporation manufactures and sells one product.
Q11: Leheny Corporation manufactures and sells one product.