Multiple Choice
The weekly cost C of producing units x in a manufacturing process is given by .The number of units x produced in t hours is given by
.
Find the cost of the units produced in 6 hours.
A) 11,855
B) 11,850
C) 11,846
D) 13,350
E) 11,854
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q29: The cost of sending an overnight package
Q42: Find the coordinates of a second point
Q284: Give a verbal description of the subset
Q285: Find the average rate of change of
Q287: Evaluate the expression. <br>|-4| - |-8|<br><br>A)-12<br>B)-4<br>C)-10<br>D)4<br>E)32
Q288: Simplify the radical expression. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7896/.jpg" alt="Simplify
Q290: Use algebraic tests to check the following
Q292: The spread of a contaminant is increasing
Q293: Solve the multiple-angle equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7896/.jpg"
Q294: Select the correct graph of the given