Multiple Choice
The money price of a pizza is $12 per pizza and the money price of a taco is $2 per taco. The relative price of a pizza is
A) $24 per pizza.
B) $12 per pizza.
C) 6 tacos per pizza.
D) 1/6 pizza per taco.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q179: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -The above figures
Q230: What leads to a decrease in the
Q387: What is the effect on the price
Q459: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6802/.jpg" alt=" -In the above
Q460: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6802/.jpg" alt=" -The figure above
Q461: Suppose the equilibrium price for soft drinks
Q463: Which of the following statements is correct?<br>A)
Q465: Bicycles are made out of steel. If
Q467: <span class="ql-formula" data-value="\begin{array} { | l |
Q468: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6802/.jpg" alt=" -In the figure