Solved

 Toffee (bars) Cashews (bags) \text { Toffee (bars) \quad Cashews (bags) }  TABLE 6- 1\text { TABLE 6- } 1

Question 18

Multiple Choice

 Toffee (bars)  Cashews (bags)  \text { Toffee (bars) \quad Cashews (bags) }
 Units  Marginal  Utility  Total  Utility  Marginal  Total  Utility  Utility 1101012122818102235237294326534512723660271377027027\begin{array}{|l|l|l|l|l|}\hline \text { Units } & \begin{array}{l}\text { Marginal } \\\text { Utility }\end{array} & \begin{array}{l}\text { Total } \\\text { Utility }\end{array} & \text { Marginal } & \text { Total } \\&&& \text { Utility } & \text { Utility } \\\hline 1 & 10 & 10 & 12 & 12 \\\hline 2 & 8 & 18 & 10 & 22 \\\hline 3 & 5 & 23 & 7 & 29 \\\hline 4 & 3 & 26 & 5 & 34 \\\hline 5 & 1 & 27 & 2 & 36 \\\hline 6 & 0 & 27 & 1 & 37 \\\hline 7 & 0 & 27 & 0 & 27 \\\hline\end{array}
 TABLE 6- 1\text { TABLE 6- } 1
-Refer to Table 6- 1. If the prices of toffee bars and bags of cashews are both $1 and this consumer has $7 per week to spend on these two snacks, how many of each will he/she purchase to maximize utility?


A) 2 toffee bars and 5 bags of cashews.
B) 5 toffee bars and 2 bags of cashews.
C) 3 toffee bars and 4 bags of cashews.
D) 4 toffee bars and 3 bags of cashews.
E) 6 toffee bars and 1 bag of cashews.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions