Solved

If the Price of One Can of Alpo Is $0

Question 137

Multiple Choice

If the price of one can of Alpo is $0.50 and the price of each McBurger is $1, which of the following would Ms. Tightwad, a utility-maximizing consumer, buy with her $4?  Alpo  McBurgers  Cans  Consumed  per Day  Total utility (Units  uf utility)   McBur gers Consumed  per Day  Total utility (Units  d utility)  000017116213228316336417440\begin{array} { c } \text { Alpo } \quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\text { McBurgers }\\\begin{array} { | c | c | c | c | } \hline \begin{array} { c } \text { Cans } \\\text { Consumed } \\\text { per Day }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Total utility (Units } \\\text { uf utility) }\end{array} & \begin{array} { c } \text { McBur gers Consumed } \\\text { per Day }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Total utility (Units } \\\text { d utility) }\end{array} \\\hline 0 & 0 & 0 & 0 \\\hline 1 & 7 & 1 & 16 \\\hline 2 & 13 & 2 & 28 \\\hline 3 & 16 & 3 & 36 \\\hline 4 & 17 & 4 & 40 \\\hline\end{array}\end{array}


A) 4 McBurgers
B) 3 McBurgers and 2 cans of Alpo
C) 2 McBurgers and 4 cans of Alpo
D) 1 McBurger and 6 cans of Alpo

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions