Solved

If the Price of One Weight Watchers' Frozen Dinner Is

Question 106

Multiple Choice

If the price of one Weight Watchers' frozen dinner is $2 and the price of one dozen jelly doughnuts is $3, which of the following would Kent, a utility maximizing consumer, buy with his $6?  Jelly Danuts  Frazen Dinners  Dazen  Consumed per  Day  Tatal utility (Units di  utility)   Dinners Consumed  per Day  Tatal utility (Units df  utility)  0000112116221232327346430442530542628636 \begin{array} { c } { \text { Jelly Danuts } } \quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad { \text { Frazen Dinners } } \\\begin{array} { | c | c | c | c | } \hline \begin{array} { c } \text { Dazen } \\\text { Consumed per } \\\text { Day }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Tatal utility (Units di } \\\text { utility) }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Dinners Consumed } \\\text { per Day }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Tatal utility (Units df } \\\text { utility) }\end{array} \\\hline 0 & 0 & 0 & 0 \\\hline 1 & 12 & 1 & 16 \\\hline 2 & 21 & 2 & 32 \\\hline 3 & 27 & 3 & 46 \\\hline 4 & 30 & 4 & 42 \\\hline 5 & 30 & 5 & 42 \\\hline 6 & 28 & 6 & 36 \\\hline\end{array}\end{array}


A) three frozen dinners
B) two frozen dinners and two dozen jelly doughnuts
C) one frozen dinner and four dozen jelly doughnuts
D) two dozen jelly doughnuts

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions