Essay
Division S sells its product to unrelated parties at a price of $20 per unit. It incurs variable costs of $7 per unit and has fixed costs of $50,000 per month. Monthly production is generally 10,000 units.
Division B uses Division S's product in its operations. It can purchase the units from Division S at $20 per unit but must pay $1.50 per unit in shipping costs. Alternatively, Division B can buy from Division S's competition at a delivered price of $21 per unit.
Required:
(a) From the company's perspective, should Division B purchase the units internally or externally? Assume Division S has ample capacity to handle all of Division B's needs.
(b) Would your answer change if Division S can sell everything it produces to outside customers?
Correct Answer:

Verified
(a)The external cost is $21 and the inte...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q130: A company is highly centralized. The Cutting
Q131: The Alpha Division of a company,
Q132: Galena Corporation manufactures RD34 in its City
Q133: A market price-based transfer pricing policy allows
Q134: Space Incorporated has just purchased a foreign
Q136: How do import duties affect transfer pricing?
Q137: When a perfect intermediate market exists, the
Q138: An organization that has significant foreign operations
Q139: Farris Yard Equipment Corporation manufactures lawn
Q140: The Gear Division makes a part