Essay
Highlands, Inc. operates a sawmill facility. The company accounts for the sawdust that results from the primary sawing operation as a by-product. The sawdust is sold to another company at a price of $1.00 per hundred cubic feet. Normally, sales revenue from the sawdust is $21,200 per month. The sawdust is charged to inventory at $2.20 per hundred cubic feet, although there is no direct cost to process it.
As an alternative, Highlands can rent equipment that will process the dust into imitation logs for fireplaces. These logs sell for $25.00 per log to wholesalers, who package and add scent to them. 75 logs can be produced from 100 cubic feet of sawdust.
Cost of the equipment to produce these logs and the additional personnel required to operate the equipment are $360,000 per month, regardless of the output.
Required:
Should Highlands sell the sawdust for $1.00 per hundred cubic feet or process it into imitation logs? Support your answer with the appropriate calculations.
Correct Answer:

Verified
Process them further.
Sell now at $1.00 ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
Sell now at $1.00 ...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q8: Yellville Regional Hospital is a small
Q9: The following information relates to Osceola
Q10: The physical quantities method allocates joint costs
Q11: Atkinson, Inc., manufactures products A, B,
Q12: Timberland Corporation produces three products from
Q14: Penny's Pineapples is a pineapple grower.
Q15: Which of the following is a weakness
Q16: Jack Donaldson owns and operates Jack's
Q17: Portofino Manufacturing Corporation manufactures three products
Q18: Which of the following is not a