Multiple Choice
We have $16.12 to spend on vegetable plants for our garden.Tomato plants cost $0.88 each, and pepper plants cost $0.36 each.There is space in the garden for 26 plants.Round your answers to two decimal places.
How many of each are bought?
A) 10.00 tomatoes and 16.00 peppers
B) 13.00 tomatoes and 16.00 peppers
C) 16.00 tomatoes and 10.00 peppers
D) 13.00 tomatoes and 13.00 peppers
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q30: Solve the following system of equations.Round your
Q31: Solve the following system of equations.Round your
Q32: Solve the following system of equations.Round your
Q33: Type A grain containing 31.00% fiber is
Q34: We have $32.58 to spend on citrus.Lemons
Q35: Solve the system of equations <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7296/.jpg"
Q37: Solve the following system of equations.Round your
Q38: Solve the following system of equations.Round your
Q39: There is no solution of a system
Q40: Solve the equation <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7296/.jpg" alt="Solve the