Multiple Choice
Sugar costs $1.55 per pound, and lemons cost $0.47 each.You sell lemonade for $1.35 per glass.Write S for the pounds of sugar used, L for the number of lemons used, G for the number of glasses of lemonade you sell, and P for the profit, in dollars, you make.Express using a formula your profit in terms of pounds of sugar used, number of lemons used, and number of glasses of lemonade sold.
A)
B)
C)
D)
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: There are 19,077 students at your university.The
Q2: You start with an investment of $1440.09.The
Q4: You sell cookies for 84 cents each.You
Q5: If you are driving at a constant
Q6: The weight of a pizza with fixed
Q7: When formulas are used to represent verbal
Q8: If you work for $8 per hour,
Q9: A woman's height is proportional to her
Q10: It takes 13 minutes to preheat your
Q11: The area of a square is proportional