menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Better Business Study Set 1
  4. Exam
    Exam 13: Product Development and Pricing Strategies
  5. Question
    A Manufacturer Produces 200 Units of a Product at a Cost
Solved

A Manufacturer Produces 200 Units of a Product at a Cost

Question 93

Question 93

Multiple Choice

A manufacturer produces 200 units of a product at a cost of $1,000. If the manufacturer wants to make a markup of 10 percent, the price would be ________.


A) $5.00
B) $5.50
C) $4.50
D) $0.50

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q1: Product labels enable consumers to always clearly

Q53: How does a company benefit from product

Q68: What are the seven steps in new

Q86: Customer input and feedback have no effect

Q90: A new freelance writer who sets a

Q91: An advertising campaign that attempts to sell

Q92: A store that sets its prices at

Q95: In order for customers to acquire a

Q97: Distinguish between product line length and product

Q97: A company that announces a manufacturer's suggested

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines