Multiple Choice
The weekly cost C of producing units x in a manufacturing process is given by .The number of units x produced in t hours is given by .
Find the cost of the units produced in 6 hours.
A) 11,855
B) 11,850
C) 11,846
D) 13,350
E) 11,854
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q3: Evaluate g(t)- g(9)if g(t)= 12t<sup>2</sup> - 6t
Q29: Write an equation for the function that
Q49: The point A has coordinates (-3,5).If A
Q348: Write the linear function f
Q349: Find the difference quotient and simplify
Q350: The suggested retail price of a
Q352: Assume that y is directly proportional
Q354: Find the graph of the equation.
Q355: Select the correct graph of the
Q357: Assume that the graph has Origin symmetry.Select