Solved

Siggy Inc Budgeted 12,000 and Produced 11,000 Tape Dispensers During June

Question 97

Multiple Choice

Siggy Inc. budgeted 12,000 and produced 11,000 tape dispensers during June. Resin used to make the dispensers is purchased by the pound. Manufacturing overhead is applied based on units produced. Manufacturing standards and actual costs follow:
 Standards  Actual  Materials 2 pounds @ $5.00 a pound 20,900 pounds @$4.90 per pound  Labor 0.25 hours @$15.00 per hour 2,700 hours @$15.30 per hour  Variable overhead $39,000$36,500 Fixed overhead $1.50 per dispenser $17,250\begin{array}{|l|c|c|}\hline &\text { Standards }&\text { Actual }\\ \hline \text { Materials } & 2 \text { pounds @ } \$ 5.00 \text { a pound } & 20,900 \text { pounds } @ \$ 4.90 \text { per pound } \\\hline \text { Labor } & 0.25 \text { hours } @ \$ 15.00 \text { per hour } & 2,700 \text { hours } @ \$ 15.30 \text { per hour } \\\hline \text { Variable overhead } & \$ 39,000 & \$ 36,500 \\\hline \text { Fixed overhead } & \$ 1.50 \text { per dispenser } & \$ 17,250\\\hline\end{array}
How much is the standard cost of a tape dispenser?


A) $18.50
B) $13.75
C) $24.75
D) $18.80

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions