Multiple Choice
Zanatech's market for its remote control has changed significantly, and Zanatech has had to drop the selling price per unit from $45 to $38.There are some units in the work in process inventory that have costs of $30 per unit associated with them.Zanatech can sell these units in their current state for $22 each.It will cost Zanatech $11 per unit to rework these units so that they can be sold for $38 each.Which of the following is not a relevant value in this problem?
A) $22
B) $30
C) $38
D) $8
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q92: Teruba Melons purchased a truckload of watermelons
Q93: Which of the following costs are always
Q94: Macho Sports Company sells soccer and
Q95: Avoidable fixed costs are incremental in a
Q96: Which of the following is a cost
Q98: Which one of the following is the
Q99: Wedding Supply is trying to decide
Q100: Diamond Brands manufactures rice, wheat, and
Q101: Each pound of the raw material, ore,
Q102: Which of the following is a disadvantage