Multiple Choice
Meow Foods had 2,000 25-pound bags of cat food in beginning inventory. During 2014, the company manufactured 16,000 bags and sold 15,000 units. Each bag of food is sold for $17. Assume the same unit costs in all years. The company experienced the following costs:
Direct materials $4.50 per unit
Direct labor $2.10 per unit
Variable manufacturing overhead $1.90 per unit
Variable selling $1.00 per unit
Fixed manufacturing overhead $48,000
Fixed selling $24,000
Fixed administrative $30,000
If the company uses variable costing, at what amount is the ending inventory for the year valued?
A) $25,500
B) $28,500
C) $34,500
D) $9,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q11: Absorption costing is required for external reporting
Q17: Which of the following items appears on
Q36: Last month, Brand Products manufactured 25,000 calculators
Q62: Boulder Blowers produces snow blowers. The
Q63: Cold City Blowers produces snow blowers.
Q64: Boulder Blowers produces snow blowers. The
Q68: Waterloo Skyline experienced the following costs
Q70: During the past year, Waxman Electronics
Q71: Last month, Brand Products manufactured 25,000 calculators
Q90: In variable costing, fixed manufacturing overhead is