Essay
Erasers cost $5 per carton, and pencils cost $7 per carton. If an order comes in for a total of 15 cartons for $85, what number of cartons of each was bought? (Hint: Let cartons of pencils = P.)
A. 5 Cartons of pencils
B. 10 Cartons of erasers
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q8: Whatever you do to one side of
Q19: B/8 = 90; B equals:<br>A)8<br>B)90<br>C)72<br>D)27<br>E)None of these
Q31: Melons cost $20 per crate, and apples
Q32: At Miduale Electronics, the first shift produced
Q33: A local Walmart sells sweatpants ($7)and jackets
Q36: B + 8 = 9; B =
Q69: 4 + 3 = 9 is an
Q77: Variables can only be numbers.
Q79: 5(Z + 60)= 900; Z = 120.
Q97: Brian Smith sells sets of movie posters