Multiple Choice
Suppose the marginal cost for x units of a good is (dollars per unit) and if the fixed cost is $200. What is the total cost of producing 4 units of this good? Round your answer to the nearest dollar.
A) 168 dollars
B) 226 dollars
C) 228 dollars
D) 170 dollars
E) 240 dollars
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q150: Suppose the following table gives the supply
Q151: Use an integral formula to evaluate <img
Q152: Evaluate the improper integral if it converges,
Q153: Find the area of the shaded region
Q154: Evaluate the improper integral if it converges,
Q156: Evaluate the definite integral <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1243/.jpg" alt="Evaluate
Q157: Find the average value of the given
Q158: Use the Trapezoidal Rule to approximate <img
Q159: A 58-year-old couple are considering opening a
Q160: Use Simpson's Rule to approximate <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1243/.jpg"