Multiple Choice
The cost (in dollars) of manufacturing one item is given by , where x is the cost of 1 hour of labor and y is the cost of 1 pound of material. If the hourly cost of labor is $5, and the material costs $2 per pound, what is the cost of manufacturing one of these items?
A)
B)
C)
D)
E)
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q86: Find the maximum value of the function
Q87: A biologist has conjectured that the weight
Q88: Suppose that the following table shows the
Q89: Suppose that the utility function for two
Q90: If <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1243/.jpg" alt="If ,
Q92: Suppose that the number of tons of
Q93: The material for the base of an
Q94: Find the values for each of the
Q95: Test for relative maximum and minimum.
Q96: Suppose that an indifference curve for two