Multiple Choice
At May 1, 2017, Heineken Company had beginning inventory consisting of 300 units with a unit cost of $7. During May, the company purchased inventory as follows:
600 units at $7
900 units at $8
The company sold 1,500 units during the month for $12 per unit. Heineken uses the average cost method. The average cost per unit for May is
A) $7.00.
B) $7.50.
C) $7.60.
D) $8.00.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q11: Two companies report the same cost of
Q14: Olympus Climbers Company has the following
Q15: Grape Gratuities Company has the following
Q15: If prices never changed there would be
Q56: A low number of days in inventory
Q137: If goods in transit are shipped FOB
Q147: Goods held on consignment should be included
Q169: In periods of rising prices, which is
Q176: The selection of an appropriate inventory cost
Q191: Which statement concerning lower of cost or