Solved

Maynard Inc If a Total of $11,050 in Production Costs Were Incurred

Question 28

Multiple Choice

Maynard Inc. manufactures desks. The following data was given for production in February:  units, beginning work in process 0 units started 200 units completed ? units, ending work in process ( 40% complete)  50\begin{array} { l r } \text { units, beginning work in process } & 0 \\\text { units started } & 200 \\\text { units completed } & ? \\\text { units, ending work in process ( } 40 \% \text { complete) } & 50\end{array} If a total of $11,050 in production costs were incurred, what is the unit cost in February?


A) $65
B) $55.25
C) $73.67
D) $221
E) none of the above

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions