Essay
MistyMoss Company produces two products, cheese and butter, in a single process. In the month of January, the joint costs related to the process amounted to $81,000. In addition, 5,000 pounds of cheese and 4,000 pounds of butter were produced. Separable processing costs beyond the split-off point were: cheese, $15,000; butter, $15,000. Cheese sells for $14 per pound; butter sells for $15 per pound.
Required:
a.Allocate the joint costs using the net realizable value method.
b.Allocate the joint costs using the physical units method.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q21: Golden Leaves Company has two support
Q22: A secondary product recovered during the manufacturing
Q23: Licorice, Inc., has two producing departments, P1
Q24: Garden of Eden Company manufactures two products,
Q25: Andover, Inc., has two producing departments.
Q27: Activities or variables within a producing department
Q28: The three methods of allocating support center
Q29: Hanover and Trust, a large law firm,
Q30: Santiago Manufacturing prices its products at
Q31: Cumadin Corporation, which manufactures products W,