Solved

Boysenberry Corp Production Costs Per Unit (Based on 10,000 Units) Are as January

Question 17

Multiple Choice

Boysenberry Corp. has the following information for the months of January, February, and March of the current year:  January  February  March  Units produced 10,00010,00010,000 Units sold 9,5009,4009,800\begin{array} { l r r r } & \text { January } & \text { February } & \text { March } \\\text { Units produced } & 10,000 & 10,000 & 10,000 \\\text { Units sold } & 9,500 & 9,400 & 9,800\end{array}
Production costs per unit (based on 10,000 units) are as follows:
 Direct materials $20.00 Direct labor 15.00 Variable factory overhead 8.00 Fixed factory overhead 4.00 Variable selling and admin. expenses 10.50 Fixed selling and admin. expenses 5.75\begin{array} { l r } \text { Direct materials } & \$ 20.00 \\\text { Direct labor } & 15.00 \\\text { Variable factory overhead } & 8.00 \\\text { Fixed factory overhead } & 4.00 \\\text { Variable selling and admin. expenses } & 10.50 \\\text { Fixed selling and admin. expenses } & 5.75\end{array}
There was no beginning inventory in the month of January, and all units were sold for $75. Costs were stable over the three months.
Calculate Boysenberry's ending inventory cost for February using the absorption costing method.


A) $45,375
B) $35,300
C) $62,925
D) $51,700

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions