Multiple Choice
Reference: 11-02
The Litton Company has established standards as follows:
Direct material 3 kg @ $4/kg = $12 per unit
Direct labour 2 hrs. @ $8/hr. = $16 per unit
Variable manuf. overhead 2 hrs. @ $5/hr. = $10 per unit
Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.
Units produced 600
Direct material used 2,000 kg
Direct material purchased (3,000 kg) $11,400
Direct labour cost (1,100 hrs.) $ 9,240
Variable manuf. overhead cost incurred $ 5,720
The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of direct labour hours.
-The labour efficiency variance is?
A) $840 F.
B) $840 U.
C) $800 U.
D) $800 F.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q92: Reference: 11-04<br>Cole laboratories makes and sells
Q93: Reference: 11-03<br>The Albright Company uses standard
Q94: Reference: 11-13<br>The Upton Company employs a
Q95: Reference: 11-08<br>The following materials standards have
Q96: Reference: 11-04<br>Cole laboratories makes and sells
Q98: Reference: 11-11<br>The Clark Company makes a
Q99: Reference: 11-05<br>The Dexon Company makes and
Q100: Reference: 11-02<br>The Litton Company has established
Q101: Reference: 11-11<br>The Clark Company makes a
Q102: Reference: 11-01<br>Bryan Company employs a standard