Multiple Choice
Pat's Deli makes onion buns that cost $.48 each. 10 percent of the onion buns will spoil and be thrown away. Pat wants a 40 percent markup based on cost. Pat produces 800 onion buns. Each onion bun should sell for:
A) $0.86
B) $0.80
C) $0.75
D) $0.69
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q47: A markup rate of 35% based on
Q48: A DVD player that costs $168 sells
Q49: When the original selling price of a
Q50: Tree-Mark Industries pays $90.00 for unfinished wood
Q51: The amount a business gets to keep,
Q53: The price of an item on the
Q54: Sunfresh Bakery makes Italian bread that costs
Q55: The percent markup on cost is equal
Q56: If a product is marked up, the
Q57: When a fruit and vegetable stand marks