Solved

Confectioners, a Chain of Candy Stores, Purchases Its Candy in Bulk

Question 128

Multiple Choice

Confectioners, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk from its suppliers. For a recent shipment, the company paid $1,500 and received 8,500 pieces of candy that are allocated among three groups. Group 1 consists of 2,500 pieces that are expected to sell for $0.15 each. Group 2 consists of 5,500 pieces that are expected to sell for $0.36 each. Group 3 consists of 500 pieces that are expected to sell for $0.72 each. Using the relative sales value method, what is the cost per item in Group 3?


A) $0.40.
B) $0.19.
C) $0.60.
D) $0.45.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions