Solved

June Corp Sells One Product and Uses a Perpetual Inventory System

Question 50

Multiple Choice

June Corp. sells one product and uses a perpetual inventory system. The beginning inventory consisted of 40 units that cost $20 per unit. During the current month, the company purchased 240 units at $20 each. Sales during the month totaled 180 units for $43 each. What is the cost of goods sold using the LIFO method?


A) $ 800.
B) $3,600.
C) $4,800.
D) $7,740.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions