Multiple Choice
At May 1, 2015, Kibbee Company had beginning inventory consisting of 200 units with a unit cost of $7. During May, the company purchased inventory as follows:
800 units at $7
600 units at $8
The company sold 1,000 units during the month for $12 per unit. Kibbee uses the average cost method. The average cost per unit for May is
A) $7.000.
B) $7.375.
C) $7.500.
D) $8.000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q5: In a period of falling prices the
Q20: The cost of goods available for sale
Q59: The convergence issue that will be most
Q71: Pappy's Staff Junkets has the following
Q72: A company just starting business made
Q138: The first-in first-out (FIFO) inventory method results
Q152: The more inventory a company has in
Q182: The LIFO inventory method assumes that the
Q211: Transactions that affect inventories on hand have
Q226: Cost of goods sold is computed from