Multiple Choice
Use the following information for items
Green Company sells its product for $11,000 per unit.Variable costs per unit are: manufacturing, $6,000; and selling and administrative, $125.Fixed costs are: $30,000 manufacturing overhead, and $40,000 selling and administrative.There was no beginning inventory at 1/1/18.Production was 20 units per year in 2018-2020.Sales were 20 units in 2018, 16 units in 2019, and 24 units in 2020.
-Income under variable costing for 2019 is
A) $ 8,000.
B) $14,000.
C) $16,000.
D) $22,000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q22: Absorption costing<br>A)is preferred to variable costing for
Q23: Under absorption costing when production equals sales
Q24: Under absorption costing<br>A)only direct variable manufacturing costs
Q25: Which of the following statements if false?<br>A)In
Q26: Which of the following is false?<br>A)When units
Q28: Use the following information for items <br>Obama
Q29: Under variable costing<br>A)only direct variable manufacturing costs
Q30: When comparing absorption and variable costing which
Q31: Use the following information for items<br>Green Company
Q32: When units produced exceeds units sold<br>A)net income