Multiple Choice
The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month 11200 gallons of direct materials that actually cost $42400 were used to produce 6000 units of product. The direct materials quantity variance for last month was
A) $3200 favorable.
B) $2400 favorable.
C) $3200 unfavorable.
D) $5600 unfavorable.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q147: A company purchases 12000 pounds of materials.
Q148: Oxnard Industries produces a product that requires
Q149: A total materials variance is analyzed in
Q150: The overhead controllable variance is the difference
Q151: The formula for computing the overhead volume
Q153: Match the items below.
Q154: Flagstaff Inc. uses standard costing for its
Q155: An advantage of standard costs is that
Q156: A standard cost is<br>A) a cost which
Q157: The two levels that standards may be