Multiple Choice
Use the following information for questions
Sprinkle Co. sells its product for $60 per unit. During 2019, it produced 60,000 units and sold 50,000 units (there was no beginning inventory) . Costs per unit are: direct materials $15, direct labor $9, and variable overhead $3. Fixed costs are: $720,000 manufacturing overhead, and $90,000 selling and administrative expenses.
-The per unit manufacturing cost under variable costing is
A) $24.
B) $27.
C) $39.
D) $40.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q35: When absorption costing is used, management may
Q36: Use the following information for questions
Q37: The CVP income statement classifies costs as
Q38: The required sales in units to achieve
Q39: Use the following information for questions <br>Swanson
Q41: Companies recognize fixed manufacturing overhead costs as
Q42: Greg's Breads can produce and sell
Q43: A shift from low-margin sales to high-margin
Q44: Use the following information for questions <br>Mercantile
Q45: When units produced exceed units sold, income