Multiple Choice
Use the following information for questions
Sprinkle Co. sells its product for $60 per unit. During 2016, it produced 60,000 units and sold 50,000 units (there was no beginning inventory) . Costs per unit are: direct materials $15, direct labor $9, and variable overhead $3. Fixed costs are: $720,000 manufacturing overhead, and $90,000 selling and administrative expenses.
-Ending inventory under variable costing is
A) $270,000.
B) $390,000.
C) $600,000.
D) $1,350,000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q7: Use the following information for questions <br>Nielson
Q13: Net income can be increased or decreased
Q14: In 2016, Teller Company sold 3,000 units
Q15: Use the following information for questions <br>Nielson
Q40: Use the following information for questions <br>Sprinkle
Q44: Use the following information for questions <br>Mercantile
Q48: Some fixed manufacturing costs of the current
Q78: Selling and administrative costs are period costs
Q100: According to the theory of constraints, a
Q113: In a CVP income statement, cost of