Multiple Choice
Use the following information for questions
Nielson Corp. sells its product for $6,600 per unit. Variable costs per unit are: manufacturing, $3,600, and selling and administrative, $75. Fixed costs are: $18,000 manufacturing overhead, and $24,000 selling and administrative. There was no beginning inventory at 1/1/15. Production was 20 units per year in 2015-2017. Sales were 20 units in 2015, 16 units in 2016, and 24 units in 2017.
-Income under absorption costing for 2016 is
A) $4,800.
B) $8,400.
C) $9,600.
D) $13,200.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: The margin of safety tells a company
Q15: When absorption costing is used for external
Q16: Capitol Manufacturing sells 4,000 units of Product
Q26: If a division manager's compensation is based
Q30: In 2016, Carow sold 3,000 units at
Q32: The sales mix percentages for Novotna's Boston
Q67: Cost-volume-profit analysis is the study of the
Q82: Sales mix is a measure of the
Q103: For Sanborn Co., sales is $1,000,000, fixed
Q110: For Wickham Co., sales is $3,000,000, fixed