Multiple Choice
Confectioners, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk from its suppliers.For a recent shipment, the company paid $3,000 and received 8,500 pieces of candy that are allocated among three groups.Group 1 consists of 2,500 pieces that are expected to sell for $0.25 each.Group 2 consists of 5,500 pieces that are expected to sell for 0.60 each.Group 3 consists of 500 pieces that are expected to sell for $1.20 each.Using the relative sales value method, what is the cost per item in group 3?
A) $0.796.
B) $0.375.
C) $1.200.
D) $0.900.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q8: Which statement is true about the retail
Q9: Use the following information for questions
Q16: Robust Inc.has the following information related to
Q17: Lucy's Llamas purchased 1,000 llamas on January
Q20: International Financial Reporting Standards (IFRS) require that
Q24: Rios, Inc.uses International Financial Reporting Standards (IFRS).In
Q25: Ryan Distribution Co.has determined its December 31,
Q26: Kesler, Inc.estimates the cost of its physical
Q62: Replenish, Inc. develops and produces sports drinks
Q166: The retail inventory method is based on