Solved

Bluegill Company Sells 45,000 Units at $18 Per Unit

Question 203

Essay

Bluegill Company sells 45,000 units at $18 per unit. Fixed costs are $62,000, and income from operations is $298,000. Determine the
(a) variable cost per unit,
(b) unit contribution margin, and
(c) contribution margin ratio.

Correct Answer:

verifed

Verified

a.? blured image Variable cost p...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions