Multiple Choice
Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit at $6 per pound. In producing 2000 units Dillon used 3100 pounds of materials at a total cost of $18135. Dillon's materials price variance is
A) $135 U.
B) $465 F.
C) $600 F.
D) $1050 F.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q87: Use the following information for questions <br>Budgeted
Q88: In October Glazier Inc. reports 42000 actual
Q89: The formula for the materials price variance
Q90: The following direct labor data pertain
Q91: Allowance for spoilage is part of the
Q93: The overhead controllable variance is the difference
Q94: The materials price standard is based on
Q95: The direct labor quantity standard is sometimes
Q96: Edgar Inc. has a materials price standard
Q97: The standard rate of pay is $12