Multiple Choice
At May 1 2016 Bibby Company had beginning inventory consisting of 200 units with a unit cost of $7. During May the company purchased inventory as follows: 800 units at $7
600 units at $8
The company sold 1000 units during the month for $12 per unit. Bibby uses the average cost method. The average cost per unit for May is
A) $7.000.
B) $7.375.
C) $8.000.
D) $9.000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q20: The cost of goods available for sale
Q21: P. Didee has the following inventory
Q22: The term "FOB" denotes<br>A) free on board.<br>B)
Q23: Match the items below.
Q24: Quayle Bookstore had 500 units on
Q26: _ is calculated as cost of goods
Q27: Under the FIFO method the costs of
Q28: The specific identification method of inventory valuation
Q29: Ford Co. uses a periodic inventory
Q30: The inventory turnover is computed by dividing