Solved

Nextel Company Showed the Following on Its Direct Materials Budget

Question 103

Multiple Choice

Nextel Company showed the following on its direct materials budget for June:  Units to be produced 25,000 Total kilograms needed for production 10,000 Total kilograms of materials to be purchased 9,000\begin{array}{lr}\text { Units to be produced } & 25,000 \\\text { Total kilograms needed for production } & 10,000 \\\text { Total kilograms of materials to be purchased } & 9,000\end{array} The materials cost $2 per kilogram.How much is the cost of direct materials per unit?


A) $0.80
B) $0.72
C) $1.52
D) $5.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions