Multiple Choice
Use the following information for items
Green Company sells its product for $11,000 per unit.Variable costs per unit are: manufacturing, $6,000; and selling and administrative, $125.Fixed costs are: $30,000 manufacturing overhead, and $40,000 selling and administrative.There was no beginning inventory at 1/1/14.Production was 20 units per year in 2014-2016.Sales were 20 units in 2014, 16 units in 2015, and 24 units in 2016.
-Income under variable costing for 2015 is
A) $ 8,000.
B) $14,000.
C) $16,000.
D) $22,000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q3: EKP's unit production cost under variable costing
Q15: When absorption costing is used for external
Q23: The use of normal costing with absorption
Q23: Under absorption costing when production equals sales
Q24: Use the following information for items
Q25: If a division manager's compensation is based
Q26: Normal costing uses<br>A)actual costs for direct materials,
Q27: If normal costing is used when preparing
Q33: Use the following information for items <br>Obama
Q78: Selling and administrative costs are period costs