Multiple Choice
Reason Food Store has 4,000 pounds of raw pork approaching its expiration date.Each pound has a cost of $4.50.The pork could be sold 'as is' for $3.00 per pound to the dog food processing plant, or roasted and sold in the deli.The cost of roasting the pork will be $2.80 per pound and each pound could be sold for $6.50.What should be done with the pork and why?
A) The pork should be thrown away since there will be a loss with each of the other alternatives.
B) The pork should be processed further since the sales price increases by $3.50 per pound and the cost only increases by $2.80 per pound.
C) The pork should be sold 'as is' since there is no reason to put more cost into a product that is already selling below its $4.50 cost.
D) It does not matter which option is undertaken since all alternatives result in a loss.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q99: Wedding Supply is trying to decide
Q100: Diamond Brands manufactures rice, wheat, and
Q101: Each pound of the raw material, ore,
Q102: Which of the following is a disadvantage
Q103: Joint costs<br>A)are the cost of the common
Q105: When deciding whether to eliminate a segment,
Q106: Two or more products that result from
Q107: Diva Footwear is contemplating if it
Q108: The allocation of joint costs to joint
Q109: The following are production and cost