Multiple Choice
Shipp, Inc. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2019, Shipp purchases 24,000 pounds of material for $99,200 when the standard price per pound is $4. During 2019, Shipp uses 22,000 pounds to make 12,000 products. The standard direct material cost per unit of finished product is
A) $8.27.
B) $9.01.
C) $8.00.
D) $8.53.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q62: When is a variance considered to be
Q73: The investigation of materials price variance usually
Q85: The final decision as to what standard
Q87: Use the following information for questions <br>Budgeted
Q130: An unfavorable materials quantity variance would occur
Q133: The costing of inventories at standard cost
Q152: The per-unit standards for direct materials are
Q163: The cost of freight-in<br>A) is to be
Q198: The standard direct labor cost for producing
Q235: The standard number of hours that should