Multiple Choice
Use the following information for questions
Nielson Corp. sells its product for $6,600 per unit. Variable costs per unit are: manufacturing, $3,600, and selling and administrative, $75. Fixed costs are: $18,000 manufacturing overhead, and $24,000 selling and administrative. There was no beginning inventory at 1/1/15. Production was 20 units per year in 2018-2020. Sales were 20 units in 2018, 16 units in 2019, and 24 units in 2020.
-Income under absorption costing for 2020 is
A) $19,800.
B) $23,400.
C) $24,600.
D) $28,200.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q97: Net income under variable costing is contribution
Q98: Use the following information for questions <br>Nielson
Q99: Moonwalker's CVP income statement included sales of
Q100: According to the theory of constraints, a
Q101: When units sold exceed units produced, income
Q103: For Sanborn Co., sales is $1,000,000, fixed
Q104: The contribution margin ratio is<br>A) sales divided
Q105: If a company has limited machine hours
Q106: When a company assigns the costs of
Q107: Use the following information for questions <br>Nielson