Multiple Choice
A family on a trip budgets $1,000 for meals and gasoline. If the price of a meal for the family is $50 and if gasoline costs $3.50 per gallon, then how many meals can the family buy if they buy 100 gallons of gasoline?
A) 13
B) 16
C) 19
D) 21
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q93: When the price of a normal good
Q100: Which of the following is an example
Q102: Figure 21-30 The graph shows two budget
Q103: If income increases and prices are unchanged,
Q106: An optimizing consumer will select the consumption
Q108: Which of the following is a property
Q109: Billie spends all of her income on
Q110: Fiona uses all of her income to
Q194: A decrease in the price of the
Q198: If goods A and B are perfect