Multiple Choice
Figure 18-1
On the graph, L represents the quantity of labor and Q represents the quantity of output per week.
-Refer to Figure 18-1. Suppose the firm sells its output for $15 per unit, and it pays each of its workers $750 per week. When output increases from 210 units to 285 units, the
A) marginal cost is $10 per unit of output.
B) marginal revenue is $5 per unit of output.
C) value of the marginal product of labor is $4,275
D) firm's profit decreases.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q75: Suppose the prices of agricultural products such
Q120: Jessica receives a raise at her current
Q175: Consider the labor market for short-order cooks.
Q405: Consider the market for university economics professors.
Q406: A change in the supply of one
Q407: Figure 18-8<br>This figure below shows the labor
Q408: A competitive firm sells its output for
Q412: Table 18-6 <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1273/.jpg" alt="Table 18-6
Q414: Table 18-A <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1273/.jpg" alt="Table 18-A
Q415: Figure 18-2<br>The figure below shows the production