Multiple Choice
At the break-even point of 2,000 units, variable costs are $55,000, and fixed costs are $32,000. How much is the selling price per unit?
A) $43.50
B) $11.50
C) $16.00
D) Not enough information
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q71: The high-low method is used in classifying
Q170: For planning purposes mixed costs are generally
Q178: A company has total fixed costs of
Q180: A fixed cost remains constant in total
Q180: Prentice Manufacturing's sales slumped badly in 2010
Q182: For an activity base to be useful
Q183: Norman Company sells MP3 players for $60
Q184: Quinn Company reports the following results for
Q185: A company requires $1,020,000 in sales to
Q186: Small Tots Toys has actual sales of