Multiple Choice
Shipp, Inc.manufactures a product requiring two pounds of direct material.During 2013, Shipp purchases 24,000 pounds of material for $99,200 when the standard price per pound is $4.During 2013, Shipp uses 22,000 pounds to make 12,000 products.The standard direct material cost per unit of finished product is
A) $8.27.
B) $9.01.
C) $8.00.
D) $8.53.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q10: Marburg Co.expects direct materials cost of
Q54: The per-unit standards for direct labor are
Q82: Standard cost + price variance + quantity
Q126: Dillon has a standard of 1.5 pounds
Q137: Dillon has a standard of 1.5 pounds
Q141: The materials price variance is normally caused
Q147: A company purchases 12000 pounds of materials.
Q152: The per-unit standards for direct materials are
Q183: All of the following are advantages of
Q215: The per-unit standards for direct materials are