Multiple Choice
Assume that a college student spends her income on mac-n-cheese and CDs. The price of one box of mac-n-cheese is $1, and the price of one CD is $12. If she has $200 of income, she could choose to consume
A) 30 boxes of mac-n-cheese and 12 CDs.
B) 40 boxes of mac-n-cheese and 14 CDs.
C) 20 boxes of mac-n-cheese and 16 CDs.
D) 60 boxes of mac-n-cheese and 12 CDs.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: Figure 21-9 <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1273/.jpg" alt="Figure 21-9
Q2: If the price of bread is zero
Q3: Traci consumes two goods, lemonade and pretzels.
Q8: Suppose that you have $100 today and
Q9: Figure 21-24 The figure shows three indifference
Q10: Figure 21-6 <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1273/.jpg" alt="Figure 21-6
Q11: Consider a consumer who purchases two goods,
Q60: The theory of consumer choice provides the
Q115: If a good is a Giffen good,
Q139: The income effect of a price change