Solved

Riggins, Inc

Question 6

Essay

Riggins, Inc. manufactures one product called tybos. The company uses a standard cost system and sells each tybo for $8. At the start of monthly production, Riggins estimated 9,500 tybos would be produced in March. Riggins has established the following material and labor standards to produce one tybo: Riggins, Inc. manufactures one product called tybos. The company uses a standard cost system and sells each tybo for $8. At the start of monthly production, Riggins estimated 9,500 tybos would be produced in March. Riggins has established the following material and labor standards to produce one tybo:    During March 2016, the following activity was recorded by the company relating to the production of tybos: 1. The company produced 9,000 units during the month. 2. A total of 24,000 pounds of materials were purchased at a cost of $66,000. 3. A total of 24,000 pounds of materials were used in production. 4. 5,000 hours of labor were incurred during the month at a total wage cost of $55,000. Instructions Calculate the following variances for March for Riggins, Inc. (a) Materials price variance (b) Materials quantity variance (c) Labor price variance (d) Labor quantity variance
During March 2016, the following activity was recorded by the company relating to the production of tybos:
1. The company produced 9,000 units during the month.
2. A total of 24,000 pounds of materials were purchased at a cost of $66,000.
3. A total of 24,000 pounds of materials were used in production.
4. 5,000 hours of labor were incurred during the month at a total wage cost of $55,000.
Instructions
Calculate the following variances for March for Riggins, Inc.
(a) Materials price variance
(b) Materials quantity variance
(c) Labor price variance
(d) Labor quantity variance

Correct Answer:

verifed

Verified

(a) Materials price variance
= (Actual q...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions