menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Contemporary Mathematics
  4. Exam
    Exam 8: Markup and Markdown
  5. Question
    To Manufacture a Dining Set, It Costs $1,400
Solved

To Manufacture a Dining Set, It Costs $1,400

Question 56

Question 56

Multiple Choice

To manufacture a dining set, it costs $1,400. If the desired percent markup based on cost is 85%, how much should each dining set sell for?


A) $1,610.00
B) $2,590.00
C) $1,647.06
D) $3,235.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q51: The markup on a video camera should

Q52: A sailboat that previously sold for $13,499.95

Q53: Calculate the missing information, rounding dollars

Q54: Calculate the missing information, rounding dollars

Q55: The spoilage rate on a shipment of

Q57: The Mills Lunch Shop prepares fresh take-out

Q58: Calculate the missing information, rounding dollars

Q59: To manufacture a certain desk, it costs

Q60: The basic retailing equation states that the

Q61: Calculate the missing information, rounding dollars

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines