menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Contemporary Mathematics
  4. Exam
    Exam 5: Using Equations to Solve Business Problems
  5. Question
    Translate into an Equation: the Cost of V Ounces at $4
Solved

Translate into an Equation: the Cost of V Ounces at $4

Question 100

Question 100

Multiple Choice

Translate into an equation: The cost of V ounces at $4 per ounce is $196.


A) 4V = 196
B) 4 + V = 196
C) V − 4 = 196
D) 196V = 4

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q95: Underline the key word(s) and translate into

Q96: An architect uses a scale of 0.5

Q97: Script's Book Store sold 864 items last

Q98: Solve the equation for the unknown:

Q99: To _ means to transfer a term

Q101: Solve the proportion for X:

Q102: Atlantis Printing spends <span class="ql-formula"

Q103: Salim sells fax machines that come in

Q104: Solve the equation: 8(9a + 9) =

Q105: Solve the equation: 7a + 53 =

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines